Studijní tipy, jak zvládnout učení?

03. 05. 2022

V dnešním článku se chci věnovat nesmírně důležitému tématu, a to je jak studovat. Možná si myslíte, že to moc nedává smysl, vždyť to přece už dávno víte, chodíme přece do školy! Zkusme se na to ale podívat takto: 


Představme si, že jste se rozhodli stát se fotbalovou hvězdou. Vaši rodiče vás v tom podpořili, přihlásili vás na kurzy a vy před sebou nyní máte 10 let tréninků a tréninků a pak možná jednoho dne i kariéru. Nikdo ale nečeká, že od začátku budete ve fotbale excelovat. Nejdřív se naučíte pořádně běhat, zvýšíte si výdrž, vytrénujete si postřeh, naučíte se správně zacházet s míčem, hrát podle těch správných pravidel a být součástí týmu… Pak konečně přijdou první zápasy, první úspěchy, ale i prohry. Musíte se najednou naučit se vyrovnat s touhle stránkou věci, a nevzdat to, protože možná i když to tak nevypadá, možná před tou největší prohrou vašeho fotbalového života se nakonec skutečně dostanete na mistrovství světa. Ale ani tam to nekončí, pořád se máte v čem zlepšit, a to zlepšení bude čím dál snazší, čím víc budete vědět, co vám jde a jakým stylem k tomu přistupovat. 

Naše školní docházka je také něco, co vás čeká minimálně 9 let. Někteří dokonce strávíme ve škole podstatnou část našeho mládí, další se nikdy s akademickou půdou nikdy nerozloučí. Ale narozdíl od fotbalu vás na to nikdo netrénuje. Nikdo vám nedá čas naučit se správný přístup, styl učení, nikdo vás nevede k tomu, abyste se naučili přijímat i porážky (špatné známky), protože prostě občas přijdou. Proto jsem se rozhodla napsat níže pár tipů, které podle mě jsou důležité a na které se často zapomíná.

Kdy se vám učí nejlépe?

Stejně jako každý člověk usíná v jinou dobu, a každý sportovec preferuje jít běhat v jinou hodinu, zrovna tak i proces učení každý preferujeme v jiné době. Najděte tu dobu a buďte v ní efektivní. 

Mně se nejlépe učí od večera do brzkých ranních hodin. Není to nutně pro mě nejefektivnější doba – můj mozek mnohem lépe přijímá informace dopoledne, to ale sedím ve škole, a tak jsem si vybrala druhou nejlepší možnost, kdy mě nic nerozptyluje a dokážu se na učení soustředit. A v tuhle dobu se skutečně v 99% učím!

Učíš se raději přes den? Nebo třeba v autobuse? Je celkem jedno, kde a jak dlouho to bude, důležité je ale o téhle době vědět a počítat s ní. Pokud to je jen jedna hodina po škole, budeš potřebovat na přípravu víc času. Ať či tak, nepromarni svůj aktivní čas zíráním do telefonu 🙂 

Jaký máte styl učení?

V zásadě existuje několik dělení, a rovnou řeknu, že ani zde to není tak jednoduché – nejste pravděpodobně pouze v jedné skupině, ale jste spektrem všeho v určitých procentech zastoupení. Já například vím, že mi vyhovuje učit se sama, pokud o tématu moc nevím, ale ráda se spolužáky proberu své znalosti před testem. Někdo jiný může mít podstatně radši skupinové učení… Ať vám vyhovuje cokoliv, najděte cestu, jak toho využít. Potřebujete samotu a klid, který na koleji nebo doma nemáte? Knihovny nebo studovny jsou jasnou volbou. Potřebujete ruch, který ale se školou nesouvisí? Poohlédněte se po nějaké kavárně. Rádi u studia chodíte nebo mluvíte, ale chcete být sami? Zkuste procházku venku. Najděte si cestu, která vám bude vyhovovat. I malé zlepšení vašeho prostředí může být v dlouhodobém horizontu podstatné.

Dále si zkuste uvědomit – pamatujete si lépe fakta, nebo logické návaznosti? Podle toho zvolte přístup k učení. Když se budete snažit si slepě zapamatovat 30 letopočtů, ale přitom se lépe učíte v souvislostech, nejen, že vás to nebude bavit, nepůjde vám to, ale navíc to taky brzy zase zapomenete. 

Pamatujete si více to, co jste si sami zkusili/zapsali, to, co jste někde četli, nebo to, co jste slyšeli? I podle toho se řiďte. Pokud si pamatujete obrázky, kreslete si. Pokud si pamatujete poslech, povídejte, poslouchejte ostatní. Pokud si věci potřebujete napsat, zkuste to. Možná se vám do toho nechce, ale pořád je lepší vědět, co na vás funguje (i když to třeba neděláte), než se ocitnout v prvním zkouškovém a netušit, kam dál. 

Jaké jsou vaše cíle a kolik času jim chcete věnovat?

Můžete být v něčem nejlepší na světě? Ano, ale bude to znamenat hodně času a hodně energie. Možná vám stačí být ve 3 nejlepších ve třídě, nebo v prvních 5 v ročníku. Možná tenhle předmět nikdy dělat nebudete, ale potřebujete dobrou známku, abyste se dostali na vysněnou školu?

Klíčem je: stanovte si cíl (realistický cíl) a snažte se ho držet. Pokud chcete dělat jazyky a matiku nesnášíte, zkuste se držet alespoň na takové úrovni, abyste neměli problém, pokud ji někdy budete potřebovat, například ve vlastním podnikání, nebo ve firmě, kde budete pracovat… Netravte ale zbytečně hodiny času ve snaze stát se matematickým géniem. Samozřejmě ale musíte vzít na vědomí, že za svoje rozhodnutí nesete také zodpovědnost, a pokud radši budete trávit večery hraním PC her než matematikou, jednoho dne toho můžete litovat. Nebo také ne 🙂 To ukáže až čas.

Vyvarujte se negativního přístupu a neopakujte minulé chyby.

Všichni to známe. Když nám něco nejde, nebo v tom nejsme dobří, nechce se nám do toho. Když se učíme na písemku, ale místo očekávaného výsledku dostaneme podstatně horší známku, může to být hodně demotivující. Důležité ale je uvědomit si, že to neznamená, že je na čase to zahodit a vzdát. I nejlepší fotbalista světa občas mine bránu, nebo udělá špatné rozhodnutí a jeho tým prohraje. Neznamená to přece, že je na čase se vzdát celé kariéry? 

Podívejte se, co jste mohli udělat lépe. Připravovali jste se málo, nebo neefektivně? Jaké téma jste podcenili a kde jste se naopak měli učit více? Možná by vám prospělo udělat tenhle úkol navíc. Proberte svůj test s vyučujícím, a vykašlete se na to, že budete za šprta – vaše známky jsou vaše vizitka a vaše znalosti budou rozhodovat o vaši budoucnosti, ne názory vašich spolužáků.

I když se škola snaží prezentovat, že je hrozně důležité znát každý letopočet, větnou stavbu a geometrický vzorec, co je pro vás obecně důležité jsou vaše reakce. Poučte se ze svých omylů a nenechte váš mozek, aby vás přepnul do “ale mě matematika nejde a nechce se mi do toho”. Nikomu se nechce lézt do schodů, když má pocit, že je nemůže vylézt. I polovina schodů je ale blíž k vrcholu, než žádný. 

Motivace

Čeká vás nahoře skvělá zmrzlina s nádherným výhledem, nebo lezete do schodů, protože vám někdo říká, že byste měli? Tahle metafora možná není nejlepší, ale hezky ilustruje, že na motivaci záleží. Mnohem snáze se budete učit předměty, které máte pocit, že vám k něčemu jsou. Můžete ale použít trik i na svůj vlastní mozek. Zkuste si najít něco, co vás na daném předmětu zajímá, nebo se zeptejte spolužáka, kterému to jde, proč ho daný předmět tak baví. Třeba se s ním můžete učit, nebo zjistíte, že to vlastně taková nuda není…  Navíc nikdy nevíte, kdy se vám to může hodit – vědomosti, tipy, a třeba i nový kamarád.

Přestávky a ach, ta prokrastinace.

Tenhle rok všechno nebudu nechávat na poslední chvíli! Ruku na srdce, každý z nás zná někoho, kdo tohle řekl, a možná tu byla doba, kdy jste tuhle větu vypustili z úst i vy. Je to těžké, připravovat se na písemky a testy. Obzvlášť, když jste studentem VŠ a ta představa zkoušky je až někde daleko, ztracená v mlze několika měsíců. Věřte mi ale, že jedna cesta zázračně nebude vést k jinému cíli. Opět budete vystresovaní a opět se budete snažit do vašeho mozku narvat co nejvíce informací, za co nejkratší dobu, nebo to prostě vzdáte a napíšete si tahák… Ani jedno ale není dobré řešení

Pokud se naučíte nedělat přestávky a neohlížet se na stav vašeho těla, můžete skončit za pár pěkných let se syndromem vyhoření. Pokud se celý život budete spoléhat jen na taháky, šance, že se vám to vymstí třeba při přijímačkách na VŠ nebo u státnic je vysoká. 

Zkuste místo toho udělat tentokrát něco jinak a najít si motivaci na to, abyste se opravdu učili průběžně a neodkládali věci, do kterých se vám nechce na poslední chvíli. Vaši vyučující i vy to opravdu oceníte. 

Máte problém s tím donutit se? Můžete si zkusit za odměnu slíbit něco, co máte opravdu rádi, poprosit o pomoc kamarády, učitele… Nebo se mrknout třeba na truano.com a najít si lektora, který vám bude sedět, a s kterým se toho nejen hodně naučíte, ale navíc se snad  z obávaného předmětu stane i zábava 🙂 


Máte další nápady? Neváhejte je pod moje body připsat. Důležité je, aby to vyhovovalo vám. Hodně štěstí!