Problém dnešní doby -stres a úzkosti. Jak se s nimi vypořádat?
20. 01. 2022

Současná globální doba klade na děti i dospělé vysoké společenské nároky na výkon, dokonalost, perfektní znalosti, bezchybnost, zvládání soukromého i pracovního života, nároky na vysoký životní standard bydlení, ale i vlastnictví auta nebo značkových drahých věcí určujících společenskou prestiž.
Dalším faktorem je široká nabídka služeb, sportovních možností, zdravé výživy, hubnutí a dokonalé postavy apod. Díky počítačům a mobilům jsme nonstop spojeni s přáteli, známými, kolegy z práce, nebo příteli v zahraničí. Jsou i lidé, kteří pravidelně dojíždí za prací do zahraničí nebo do jiného města. Den má jen 24 hodin a kdy všechny povinnosti zvládnout? Výkony tlačí do stresu, úzkosti, povinností. Nikdo není superman ani pan a paní dokonalí , a proto není divu, že řada lidí v dnešní době čelí strachům, stresu a úzkostem, protože takové vypětí nezvládají. Projevují se zhoršeným zdravím, psychikou, nespavostí, přetížením, vyčerpáním a někdy až vyhořením. Životní energie není nevyčerpatelná a není ani přirozené neustále něco dělat a být ve stavu „výkonu“.
Proto již několik desetiletí roste zájem o různé metody a cesty, jak se s touto situací vypořádat. Objevila se jóga, relaxace, dýchací cvičení, meditace, tedy snaha mít mysl bez myšlenek, být v klidu. Mnoho lidí miluje výlety do přírody, kde se mohu zregenerovat a načerpat potřebnou energii, uvolnit, koukat na nebe, na louku, nebo přijít na jiné myšlenky a chvíli zmizet ze stresu v práci nebo školy.
Jak se zbavit stresu a úzkostí?
Ve stresu a zátěži reaguje tělo fyzickými, mentálními i emocionálními reakcemi. Stres vyvolává odpověd při závažné hrozbě, a vyplavuje se hormon kortizol, srdce buší, zvedá se tep, tlukot srdce, zrychluje se dech. Pokud je stres dlouhodobý, působí na zdraví, způsobuje bolesti hlavy, zvýšený krevní tlak nebo potíže s trávením. Provází ho chvění, třes, bolesti, zvýšená nebo snížená chuť k jídlu, napětí ve svalech, nebo chladné či zpocené dlaně. Proto je třeba na sebe myslet a žít spíše vyrovnaně, abyste takovým stavům předešli. Prvotně zjistěte, co je hlavní příčinou stresu a jak se projevuje.
1. Neberte věci tak vážně
Přestože se po vás chce řada povinností, když je budete brát příliš vážně, přetížení vás může během let dostihnout v podobě psychických nebo zdravotních potíží. Jak zvládat stres? Vše je v hlavě, respektive mysli. Asi i proto jsou dnes populární různé afirmace a mentální techniky. Zkuste si udělat čas a nedělat také chvíli „nic“. Odpočiňte si, vypněte hlavu, lehněte si a zkuste na nic nemyslet. Tělo potřebuje přirozenou regeneraci. Ono se to nezblázní, když budete chvíli relaxovat. Dělejte si také při práci nebo učení přestávky, pokud to je možné Když se k práci vrátíte s nadhledem a klidem, nemusí vás už tak stresovat. Budete ji dělat, ale ne s takovým napětím a pod tlakem. Šetřete svou životní energii, budete jí potřebovat ještě na zbytek života.
2. Nemusíte být dokonalí
Odmalička bývají děti vystaveny tlaku na dokonalost doma a pak i ve škole. Nároky na vzhled, znalosti, úklid, výkon, sportovní aktivity, soutěživost a porovnávání s druhými, nebo poukazován na chyby od učitelů ve škole mnohdy bez patřičného ocenění. Dokonalost je ale relativní. Nikdo není stejný, lidé jsou originál a každý má jiné fyzické, vrozené i duševní dispozice zvládat různé oblasti života. I kritický nebo odsuzující názor někoho na vás je relativní, je to jeho názor, ne pravda. Jiný člověk vás naopak může vidět jako skvělé a úžasné. Při vědomí toho, že svou vnitřní hodnotu máte, ať už si o vás okolí myslí nebo říká cokoliv, vám pomůže nestresovat se nebo netrápit nepříznivým okolím. Udělejte si seznam věcí, kterých si na sobě ceníte, vážíte a ve kterých se cítíte dobří. Buďte realističtí ve svých očekáváních i sami na sebe.
3. Pokud nezvládáte mnoho činností najednou, vypusťte to co není podstatné
Máte nabitý program od rána do večera? Školu nebo práci, čas s rodinou nebo partnery, posezení nebo telefonování přáteli, na sociálních sítích, koníčky, sport, vaření, uklízení, výlety, aktivity, televize, sledování filmů a hudby? V dnešní době je tolik možností, že je stále co dělat. Naučte se organizovat si čas.
Pokud je váš diář a program nabitý tak, že ho nezvládáte plnit, chodíte pozdě, musíte rušit schůzky, nebo pro jednu věc neděláte dobře jinou, zbytečně se stresujete a výsledek nemusí být vždy dobrý.
Zkuste se zamyslet, bez čeho se obejdete. Vyberte si to co je opravdu důležité, a ostatní věci zkuste omezit, zkrátit nebo zcela vypustit. Ono se to nezblázní. Pokud máte přátele, kteří stále doráží, ale vás nebaví se s nimi pořád bavit, neberte jim třeba telefon a dělejte radši něco užitečného pro sebe. Pokud máte příliš nabitý program, dávejte si časovou rezervu , abyste mezi tím měli prostor, kdyby se schůzka nebo akce protáhla.
Pokud děláte věci, které vás nebaví, zrušte je, pokud to jde a nedávají vám smysl. Hodně se vám od stresu uleví.
4. Dopřejte si čas a klid pro sebe
Pokud zažíváte stres a hektické chvíle, najděte si čas dělat věci, které vás těší, baví a doplňují síly a elán. Pro každého je to něco jiného, hudba, odpočinek na gauči, procházka v lese, horká vana při svíčkách, masáž, zpívání pro radost, relaxační dechová cvičení, qi qong, jóga, jízda na kole, koni.. Možností je spousta. Pokud trpíte přemírou stresu, najděte si čas na svou regeneraci a zklidnění.
5. Vnímejte situaci z nadhledu
Když jste ponoření do problémů, bývá těžké najít si odstup. Bojujete jako o život, honíte se na vytouženým snem nebo naplňujete svá nebo cizí očekávání. Pokud se pokusíte na svou situaci podívat z nadhledu, třeba jako by se týkala někoho jiného, může vám to pomoci vidět možnost, jak reagovat jinak, nebo jaký jiný postoj zaujmout, abyste se nemuseli stresovat a trápit. Možná najdete jinou cestu, jiné řešení nebo způsob reakce v dané situaci.
6. Stanovte si hranice
Pro řadu lidí je obtížné postavit se za sebe, udržet si sebeúctu a respekt ke svým potřebám, zdravotním, fyzickým i psychickým, pokud jsou vystavení tlaku okolí doma, v práci, ve škole, nebo kdekoliv jinde. V přirozené interakci se setkáváte s různými lidmi. Někteří vás respektují, jiní nikoliv. Pokud zjistíte, že někdo nepřiměřeně a neúměrně narušuje nebo překračuje vaše osobní hranice, narušuje vaši sebeúctu, přehnaně kritizuje, ponižuje, zesměšňuje, využívá vás apod, je čas to řešit. Dejte mu hranice, naučte se říkat ne na nevhodné chování, slova, nebo zavalování úkoly. Zdravá sebeúcta je základem spokojenějšího života.
7. Poproste o pomoc
Pokud je stres způsoben tím, že se na vás valí víc věcí, ne zvládáte, vyhledejte někoho, kdo vám může pomoci. Ať už je to rodina, přátelé, kolegové, spolužáci, odborníci, zkuste požádat , jestli by vám někdo s vaší situací nebo problémem, případně zavalení úkoly pomohl.
8. Dýchejte
Zrychlený dech je spojen se stresem a obvykle se může „zaseknout“. Důsledkem mělkého nebo nedostatečného dýchání je, že se méně okysličuje mozek a tělo se dostává do horšího stavu. Pokud jste se ve stresové situaci ocitli, zkuste více zhluboka dýchat. Soustředte se na břicho, nádech a výdech, a může vám to pomoci se zklidnit.
9. Relaxujte
Řada kultur používá pro zklidnění relaxaci nebo tzv meditaci – vypnutí mysli. Pro dnešní dobu je tato dovednost důležitá, protože stres se valí ze všech stran. Vědomě uvolněte tělo i mysl, pomůže vám to zregenerovat tělo i psychiku po nároční duševní činnosti, práci, nebo v osobních vztazích. Chvíli potrvá, než se to naučíte, ale vyplatí se vám. Pokud se vám to nedaří samotným, prozkoumejte možnosti, kde se o meditaci , józe, qi qongu nebo dechových technikách dozvíte víc.
Snadný způsob jak se uvolnit od stresu je například i masáž rukou, nebo tření dlaní o sebe.
10. Buďte rádi za to, co máte
Mnohokrát si neuvědomujeme, co vše máme. Honění se za výkony a povinnostmi někdy způsobí, že zapomínáme, co vše už máme. Zkuste si každý den připomenout věci, za které jste vděční, nebo si napsat seznam, co už máte, co se vám daří, co jste zvládli, jaké lidi a dary máte ve svém životě. Berte sebe i druhé takové, jací jsou.
- Státní maturita z českého jazyka 2024Maturita z českého jazyka je povinnou součástí maturity. Skládá se ze třech částí. První část tvoří písemná část, tedy sloh. Potom přijde na řadu didaktický test a nakonec ústní část.
- Studijní tipy, jak zvládnout učení?V dnešním článku se chci věnovat nesmírně důležitému tématu, a to je jak studovat. Možná si myslíte, že to moc nedává smysl, vždyť to přece už dávno víte, chodíme přece do školy! Zkusme se na to ale podívat takto:
- Doučujete za férových podmínek?Ať už je pro Vás lektorování jen příjemné zpestření jiné pracovní rutiny a nebo se mu věnujete na plný úvazek, je důležité si nastavit takové podmínky, abyste s nimi byli spokojeni. Víte vlastně jaké podmínky máte nastaveny s Vaší agenturou? Jak ale vypadají takové vhodné podmínky? O několika hlavních indikátorech transparentní spolupráce si povíme níže.
- Získávání studentů na facebookových skupináchPráce lektora nekončí jenom u samotného lektorování, ale důležité je se zaměřit i na sebepropagaci a jít novým zákazníkům naproti. Proto jsme si pro vás připravili článek, ve kterém bychom vám rádi v krátkosti shrnuli, jakým způsobem se prezentovat, a dokonce jakým způsobem oslovit potencionální studenty.
- Úvod do psychologiePsychologie pochází z řeckého psyché (duševno) a logia (věda). Je to věda, která studuje lidské chování, mentální procesy a tělesné dění včetně jejich vzájemných vztahů a interakcí. Snaží se je popsat, vysvětlit a predikovat.