Jak funguje mozek a paměť – čím můžeme podpořit učení

15. 12. 2021

Učení je úžasný dar poznávání světa kolem nás, vstřebávání mnoha informací, zážitků, ale i schopností, a také cizích jazyků. „Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem,“ říkával už moudrý spisovatel Karel Čapek. A ti z vás, kteří měli možnost cestovat, to jistě potvrdí. Cizí jazyk i vzdělání otvírá dveře do nových kultur, s přátelům z jiné země, národa či etnika.


Na našem portálu Truano nabízíme online doučování několika evropských a světových jazyků jako je angličtina, němčina, francouzština, italština, španělština a ruština.

Zábavné učení je efektivnější

Učit se musíme v určité fázi života všichni, někomu to jde snadno a skvěle, ale ne každému to jde přirozeně dobře. Pro někoho je učení spíš vyloženě utrpením. Hodně udělá i učitel. Může do vzdělávání nadchnout, nebo unudit a otrávit. Truano nabízí učení zábavnou živou online formou s různými lektory, aby se studenti a klienti naučili co nejvíc.

Zkuste se pro učení nadchnout

Jsou různé osvědčené metody a způsoby, jak učení a vzdělávání všeobecně podpořit. Kromě psychické motivace, jako je sebenabuzení větší radosti a elánu (oproti klasickému memorování ve škole, které málokoho baví), je to i pochopení procesů, jak funguje lidský mozek a paměť a jak snadnějšímu vstřebávání informací do mozku můžeme pomoci. Mozek vstřebává informace lépe při pozitivních emocích. Pokud se dokážete pro učení nadchnout pro mozek bude zaručeně snadnější uložit vjemy do paměti. Nestačí se jen biflovat, ale potřebujete vědět proč se učíte.

1. STANOVTE SI SMYSLUPLNÉ A REÁLNÉ CÍLE UČENÍ

2. POUŽÍVEJTE EFEKTIVNÍ STRATEGIE UČENÍ

3. VYHODNOŤTE SVŮJ POKROK A PŘIZPŮSOBTE SE

Výživa, voda i inspirace

Vhodná podpora při vzdělávání a učení je i výživa pro mozek, jako je ořechy, čokoláda, rozinky nebo různé doplňky stravy jako ginkgo biloba, lecitin a vitamíny E,  D, B1, B9, a B12 podporující paměť a učení. I když vás to možná překvapí, u učení je taky důležité hodně pít vodu, která je důležitá pro organismus a svěží mozek. Podporou může být i literatura s tipy, jak se efektivně učit. Na trhu najdete spoustu možností.

Najděte svůj efektivní čas pro učení

Když se potřebujete v krátké době naučit hodně informací, ať už je to látka ve škole, při různých dovednostech, nebo při studiu jazyků, mozek vytváří chemické procesy, které potřebují „palivo“ v podobě vhodného jídla a vitamínů. Dobré je také vysledovat si denní dobu, kdy se Vám učí nejlépe a rychleji. Pro různé typy lidí to může být v jinou denní dobu, ráno, odpoledne, večer, pro někoho i pozdě v noci.  

Ne vždy znamená, že čím více času nad učením strávíte, tím více víte. A ne vždy je taky zásadní inteligence, protože k ní je třeba i trpělivost a odhodlání, stejně jako motivace.