Jak správně motivovat středoškoláka ke studiu?
23. 09. 2021
Aby si váš potomek vypěstoval k učení zdravý vztah a měl chuť se škole poctivě věnovat, je velmi důležité, aby viděl ve studiu smysl a vy sami, abyste ho jako rodiče dokázali povzbuzovat.
Motivace je jedním z nejdůležitějších faktorů, který ovlivňuje výkonnost a schopnost dosahování našich cílů.
Ujistěte se, zda vaše dítě má svoji vlastní vnitřní motivaci např.:
- Zajímají ho a baví předměty ve vybrané škole.
- Chce v budoucnu pracovat v daném oboru.
- Baví ho trávit čas ve škole se spolužáky.
- Chce si zajistit kvalitní život.
- Chce si prostřednictvím studia splnit sen.
Na vás rodičích pak je motivovat své dítě zvnějšku, a to prostřednictvím pozitivní a v menší míře také negativní motivace.
Jako pozitivní motivace může fungovat:
- vlastní příklad rodičů v podobě pozitivního vztahu ke vzdělávání
- pohodová rodinná atmosféra a dostatek soukromí
- slovní pochvala a ocenění snahy
- vědomí podpory a pochopení v případě selhání
- oslava úspěchů společně s rodinou
- pocit sounáležitosti se stejně úspěšnými kamarády
Jako negativní motivace může fungovat:
- nutnost strávit nad učením více času
(namísto víkendu stráveného s přáteli)
- regulace času stráveného na počítači
(zejména pokud se jedná o příčinu, proč student učení zanedbává)
Vyvarujte se přehnaně přísným trestům, výčitkám a nadávkám – právě takové způsoby jsou pro děti demotivující a často vedou k tomu, že začnou „na truc“ školu bojkotovat. Snažte se dítěti klást otázky, které ho povedou k vlastní sebereflexi:
- Věnuji se studiu skutečně zodpovědně a dostatečně?
- Nenechávám věci na poslední chvíli?
- Nemám problém, s kterým potřebuji pomoct?
Nechte, aby potomek sám navrhnul způsoby, které by mu pomohly, aby byl více motivovaný a studium zvládal lépe.
- Státní maturita z českého jazyka 2024Maturita z českého jazyka je povinnou součástí maturity. Skládá se ze třech částí. První část tvoří písemná část, tedy sloh. Potom přijde na řadu didaktický test a nakonec ústní část.
- Studijní tipy, jak zvládnout učení?V dnešním článku se chci věnovat nesmírně důležitému tématu, a to je jak studovat. Možná si myslíte, že to moc nedává smysl, vždyť to přece už dávno víte, chodíme přece do školy! Zkusme se na to ale podívat takto:
- Doučujete za férových podmínek?Ať už je pro Vás lektorování jen příjemné zpestření jiné pracovní rutiny a nebo se mu věnujete na plný úvazek, je důležité si nastavit takové podmínky, abyste s nimi byli spokojeni. Víte vlastně jaké podmínky máte nastaveny s Vaší agenturou? Jak ale vypadají takové vhodné podmínky? O několika hlavních indikátorech transparentní spolupráce si povíme níže.
- Získávání studentů na facebookových skupináchPráce lektora nekončí jenom u samotného lektorování, ale důležité je se zaměřit i na sebepropagaci a jít novým zákazníkům naproti. Proto jsme si pro vás připravili článek, ve kterém bychom vám rádi v krátkosti shrnuli, jakým způsobem se prezentovat, a dokonce jakým způsobem oslovit potencionální studenty.
- Úvod do psychologiePsychologie pochází z řeckého psyché (duševno) a logia (věda). Je to věda, která studuje lidské chování, mentální procesy a tělesné dění včetně jejich vzájemných vztahů a interakcí. Snaží se je popsat, vysvětlit a predikovat.