Vybrat pro dítě jazykovou třídu nebo nikoli?
13. 09. 2021
Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem, praví staré známé přísloví. Jste přesvědčeni, že bez znalosti cizích jazyků to váš potomek nikam nedotáhne? Kdy má smysl pro dítě volit jazykovou třídu?
Otázka cizích jazyků souvisí s individuálními předpoklady dítěte
Odpověď na to, zda dítě přihlásit do jazykové třídy, dává už současná situace ve školách. Na základních školách je totiž zavedená povinná výuka dvou cizích jazyků.
A přestože systém je takto nastaven již několik let, ozývají se stále výhrady. Podle zkušeností pedagogů některé děti na jazyky zkrátka talentované nejsou. Svůj potenciál by mohly rozvíjet v jiných předmětech a nemají na to vlivem univerzálně nastavených osnov prostor.
Kdy tedy s dítětem do jazykové třídy? Globalizovaný svět bezesporu učení cizích jazyků nahrává, nicméně zvažte, zda potomek očividně neprokazuje svůj talent v jiných odvětvích. Výuka i v jazykových třídách musí být logicky na úkor jiných předmětů. Pokud navíc není studijní typ a po základní škole míří na učiliště, stejně se nejspíš setká pouze s jedním cizím jazykem.
Výuka cizích jazyků vyžaduje kvalitní zázemí
Zvažte také kvalitu výuky cizího jazyka na dané škole, v té má tuzemské školství stále mnohdy ještě značné rezervy.
Personální kapacity limitují úroveň výuky a také nabídku cizích jazyků, obvykle se na školách učí angličtina a němčina. Podle Českého statistického úřadu stoupá zájem o ruštinu. Angličtinu má většina dětí jako primární jazyk, němčinu a ruštinu si pak volí jako druhý jazyk. Ten je tak či tak povinný nejpozději v 8. třídě.
Počítejte s tím, že pokud má výuka mít skutečně pro dítě přínos, je možné, že se mu budete muset věnovat ještě nad rámec školních hodin. Psychologové uvádějí, že aby dítě mohlo cizímu jazyku porozumět a aktivně ho používat, mělo by mu být vystaveno alespoň třetinu svého času.
Není to přitom limitováno žádným jazykovým talentem. Dítě je prakticky schopno si osvojit jakýkoli cizí jazyk. Systematickou výuku k tomu podle odborníků nepotřebuje, v jinojazyčném prostředí to zvládne rovněž. Musí tedy prioritně dostat příležitosti k tomu, aby mohlo jazyk používat tak, jak je primárně určeno, tedy jako nástroj ke komunikaci.
- Státní maturita z českého jazyka 2024Maturita z českého jazyka je povinnou součástí maturity. Skládá se ze třech částí. První část tvoří písemná část, tedy sloh. Potom přijde na řadu didaktický test a nakonec ústní část.
- Studijní tipy, jak zvládnout učení?V dnešním článku se chci věnovat nesmírně důležitému tématu, a to je jak studovat. Možná si myslíte, že to moc nedává smysl, vždyť to přece už dávno víte, chodíme přece do školy! Zkusme se na to ale podívat takto:
- Doučujete za férových podmínek?Ať už je pro Vás lektorování jen příjemné zpestření jiné pracovní rutiny a nebo se mu věnujete na plný úvazek, je důležité si nastavit takové podmínky, abyste s nimi byli spokojeni. Víte vlastně jaké podmínky máte nastaveny s Vaší agenturou? Jak ale vypadají takové vhodné podmínky? O několika hlavních indikátorech transparentní spolupráce si povíme níže.
- Získávání studentů na facebookových skupináchPráce lektora nekončí jenom u samotného lektorování, ale důležité je se zaměřit i na sebepropagaci a jít novým zákazníkům naproti. Proto jsme si pro vás připravili článek, ve kterém bychom vám rádi v krátkosti shrnuli, jakým způsobem se prezentovat, a dokonce jakým způsobem oslovit potencionální studenty.
- Úvod do psychologiePsychologie pochází z řeckého psyché (duševno) a logia (věda). Je to věda, která studuje lidské chování, mentální procesy a tělesné dění včetně jejich vzájemných vztahů a interakcí. Snaží se je popsat, vysvětlit a predikovat.